Українська енергетика стала однією з ключових цілей російських атак. Водночас наша енергосистема потребує не лише відновлення, але і трансформації.

Відновлення енергетики зараз – це ремонт, відбудова, будівництво, реконструкція та створення надійного захисту енергооб’єктів генерації та розподілу. А ще це енергоефективність та ощадливе споживання енергії.

Українська енергосистема вже є частиною європейської, її подальша інтеграція триває. Впроваджуються стандарти ЄС та ринкові механізми, які забезпечують прозорість і створюють інвестиційні можливості. Збільшуються фізичні можливості для експорту та імпорту електроенергії з країнами Євросоюзу.

Здійснюються заходи для збільшення видобутку газу, якого має вистачати для забезпечення внутрішніх потреб України. Активно залучаємо приватних інвесторів, зокрема найбільші світові компанії. Держава має амбітну мету - стати газовим хабом Європи, адже в України найбільші на континенті газові сховища.

Кінцевою метою змін є енергонезалежність та енергобезпека держави. Здатність забезпечувати себе та експортувати енергоресурси, спільно з усією Європою здійснити «зелений» енергетичний перехід та гарантувати безпечне довкілля для майбутніх поколінь.

1. Відновлення генерації та систем розподілу

Після російських атак на енергосистему України держава запустила масштабну кампанію з ремонтів, відбудови, реконструкції енергосистеми України. Крім того, відбувається створення надійного активного та пасивного захисту енергооб’єктів генерації та розподілу.

2. Подальша інтеграція енергосистем України та Європи

Україна впроваджує європейські нормативно-правові документи та ринкові правила відповідно до європейських стандартів. У березні 2022 року Україна отримала «енергетичний безвіз» із ЄС. Ми приєдналися до ENTSO-E спочатку в тимчасовому, а з 28 листопада 2023 року – у постійному режимі.

Уряд також продовжить масштабну роботу для збільшення фізичних можливостей щодо експорту й імпорту електроенергії з країнами Євросоюзу. У межах імплементації Дорожньої карти з інтеграції ринків електроенергії України та ЄС продовжимо роботу над запровадженням довгострокових аукціонів на ринку електроенергії у межах європейської платформи JAO, здійснення кроків, необхідних для об’єднання ринків (market coupling), приєднання до балансуючих платформ ЄС. Крім того, Уряд працює над імплементацією четвертого енергопакета ЄС.

3. Видобуток та зберігання природного газу

Стратегічна мета Уряду – це забезпечення потреб України у споживанні природного газу власного видобутку. Для цього Уряд буде й надалі активно розвивати державно-приватне партнерство, впроваджувати механізм Угод про спільний видобуток та запускати нові проєкти газовидобутку. Ми також сертифікували наші підземні газові сховища, і сьогодні, попри війну, європейські трейдери зберігають в українських ПСГ найбільші за всю історію об’єми газу. Україна має амбітну мету – стати “газовим сейфом” Європи, адже ми маємо найбільші на континенті газові сховища.

4. Розвиток малої генерації, децентралізації енергосистеми, «Зелений курс»

Щоб бути менш вразливими до ворожих атак на енергосистему, держава буде стимулювати розвиток малої генерації та продовжить реалізовувати програму децентралізації енергосистеми. Україна також продовжить імплементацію положень Європейського зеленого курсу.

Джерело - Урядовий портал