11 липня, у Римі, в межах Конференції з питань відновлення України (URC2025), відбувся воркшоп “Сучасні підходи до управління публічними інвестиціями: реформа в Україні та роль програм підготовки проектів”.
У заході взяли участь представники Міністерства економіки, Міністерства розвитку громад та територій України, міжнародних фінансових організацій, Європейської Комісії та Офісу відновлення та реформ КМУ. Модерував воркшоп керівник Проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля.
Олексій Соболев, Перший заступник міністра економіки України та Голова Міжвідомчої робочої групи з питань підготовки публічних інвестиційних проєктів (МРГ), розповів про кроки, які здійснює Уряд, для впровадження реформи.
“За доволі короткий час нам вдалося побудувати цілу екосистему, яка дозволяє комплексно впроваджувати реформу управління публічними інвестиціями. Її важливою складовою є програми підготовки проєктів, які допомагають готувати якісні публічні ініціативи в рамках Єдиного проєктного портфелю, що підвищує їхні шанси на фінансування. Також впровадження цієї реформи є надзвичайно важливим в контексті набуття Україною повноправного членства в ЄС”, – наголосив Олексій Соболев.
Заступниця міністра розвитку громад та територій України Марина Денисюк розповіла про виклики, з якими стикаються ініціатори проєктів у процесі впровадження реформи управління публічними інвестиціями.
“По-перше, необхідна формалізація реформи управління публічними інвестиціями на регіональному рівні, аби всі стейкхолдери розуміли свої повноваження та мали чіткий алгоритм дій. Тут важливо закріплення ролі Агентства відновлення як центру експертизи. По-друге, є потреба у посиленні інституційної спроможності органів місцевої влади та державного рівня. По-третє, потрібно посилювати координацію між МФО та донорами, які надають підтримку в процесі підготовки проєктів”, – зауважила Марина Денисюк.
Керівник групи “Реконструкція України” Європейської Комісії Габріель Бланк відзначив значний прогрес України в процесі впровадження реформи управління публічними інвестиціями. За його словами, для подальшого успіху реформи важливо забезпечити тяглість стратегій, сталість інституцій, залучення людського капіталу та фінансових ресурсів.
Під час дискусії також обговорили співпрацю Уряду України та програм підготовки проєктів, створених МФО.
Анна Артеменко, керівниця Команди підтримки МРГ Офісу відновлення та реформ, розповіла, як відбувався процес відбору публічних інвестиційних проєктів у “пілотному форматі” та поділилася подальшими планами.
“Проаналізувати весь Єдиний проєктний портфель та ідентифікувати найбільш вдалі проєкти для короткого списку було непросто. Щоби забезпечити прозорість та неупередженість процесу, наша команда розробила пропозиції до критеріїв відбору пілотного проєкту, які були затверджені МРГ. Усі сторони, що були залучені в процес, винесли багато корисних уроків для подальшої роботи”, – розповіла Анна Артеменко.
Представники програм підготовки проєктів позитивно відзначили короткий перелік проєктів, затверджений МРГ та оголосили про офіційний запуск програм – Ukraine PPF за підтримки Світового Банку, та FIRST PPF, який імплементують ЄБРР та ЄІБ.