Конференція з питань реформ в Україні у Торонто. Заява співголів

10.07.2019

 

Преамбула: Уряд Канади та Уряд України, як співголови Конференції з питань реформ в Україні 2019 в Торонто, виступили із наступним:

Контекст

  • У 2014 році в Україні відбулася Революція Гідності. Українці мирно виступили на захист свого прагнення до європейського та євроатлантичного майбутнього країни. У липні 2019 року, в Торонто, ми провели третю Конференцію з питань реформ в Україні, аби вкотре підтвердити наше партнерство на підтримку суверенітету України, її безпеки та процвітання а також прагнення до євроатлантичного майбутнього. Безпека України є вкрай важливою для стабільності в Європі та в усьому світі. Ми переконані в тому, що процвітаюча, прозора, підзвітна та безпечна Україна необхідна нам усім.

  • Спираючись на досягнення конференцій в Лондоні в 2017 році та Копенгагені в 2018 році, ми зауважили потенційні можливості та нові виклики, що стоять перед Україною; а також важливість забезпечення незворотності ключових реформ. Ми співпрацюватимемо з Україною на шляху прийняття важливих рішень для консолідації цієї динамічної демократії в країні, що знаходиться в самому серці Європи.

  • Україна досягла значного прогресу за останні п’ять років у впровадженні всеохоплюючої програми реформ. Це ще більш вражає, враховуючи те, що результати реформ було досягнуто на тлі тривалої агресії з боку Росії, включно з незаконною окупацією Криму та підтримкою незаконних збройних формувань в окремих частинах Донбасу. З часу нашої останньої зустрічі в Копенгагені ситуація дещо погіршилася, зокрема, відбувся напад на українські судна біля Керченської протоки, українських моряків було затримано, Росія прийняла дестабілізуюче рішення про поширення громадянства на мешканців окремих частин Донбасу. Ці провокаційні та необґрунтовані дії продовжують впливати на внутрішнє переміщення, створювати труднощі та страждання для населення, що проживає в цій частині суверенної території України. 

Демократичні вибори

  • Нещодавні вибори президента України були визнані міжнародною спільнотою, як чесні та відкриті та довели готовність України до демократичної підзвітності та верховенства права. Вибори продемонстрували досягнення української демократії і постійне прагнення більшості українців до змін.

  • Друзі та партнери України відзначили готовність країни дотримуватися таких самих високих стандартів і на парламентських виборах, що відбудуться 21 липня. Українська демократія та відданість встановленню верховенства права залишаються підґрунтям для просування програми реформ, яка дозволить побудувати сучасну, процвітаючу та стійку націю, на благо усіх її громадян.

  • Ми зазначили важливість співпраці для запобігання та унеможливлення втручання в наші суверенні демократичні процеси. Ми обговорили російську гібридну агресію по відношенню до України та інших країн, а також необхідність протидії російській пропаганді та дезінформації, кібер-атакам і спробам підірвати наші демократичні інституції та процедури. 

Зобов'язання Уряду України

  • Усвідомлюючи особливу значущість реформ для подальшого забезпечення процвітання громадян, Президент України взяв участь в конференції в Торонто та презентував своє бачення пріоритетів у процесі реформ: насамперед це забезпечення добробуту громадян; підтримка курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, зміцнення демократії та верховенства права; розбудова процвітаючої нації , успішне функціонування ринкової економіки та боротьба з корупцією;

  • У цьому контексті було докладено чимало зусиль. За теперішнього уряду Україна затвердила План пріоритетних дій до 2020 року, що є засадничим документом і визначає план поетапних кроків задля досягнення економічного зростання, забезпечення ефективного врядування, розвитку людського капіталу, верховенства права, для боротьби з корупцією, а також зміцнення безпеки та оборони в країні.

  • Незважаючи на всі зовнішні та внутрішні виклики, ВВП України зріс до 8,4% протягом останніх трьох років. Україні також вдалося стабілізувати курс національної валюти. Інфляція в 2018 році становила менш ніж 10%, що є найнижчим показником за останні п’ять років. Завдяки зусиллям уряду, Україна покращила свій бізнес-клімат і піднялася на 41 сходинку в рейтингу Doing Business. Країна поступово скасовувала застарілі нормативні акти, які були запроваджені ще за радянських часів, або у період від п’яти до 15 років тому, і, фактично заважали розвитку бізнесу.

  • Україна продовжує працювати над подальшою інтеграцією в ЄС. В країні вже гармонізовано понад дві тисячі національних стандартів у відповідності до законодвства ЄС. Експорт українських товарів та послуг до ЄС збільшився в 1,5 рази і досяг 22 мільярдів доларів США упродовж останніх трьох років.

  • У сфері ефективного врядування, реалізація Плану дій щодо впровадження реформи державного управління до 2020 року сприяла збільшенню престижу державної служби. Кількість бажаючих збільшилася з 1,7 до 24 кандидатів на посаду, що позитивно вплинуло на якість конкурсу.

  • Україна успішно реалізує реформу децентралізації. Усього було створено 888 об'єднаних територіальних громад (близько 70% усього населення, що проживає в сільській місцевості). Проте, ми прагнемо щоб 100% українців скористалися перевагами реформи децентралізації. Завдяки цій реформі загальний дохід місцевих бюджетів збільшився в 3.3 рази. Зростають зарплати та пенсії українців. Було створено Національну службу здоров'я України та Нову українську школу.

  • Що стосується питань у сфері протидії корупції, було запроваджено систему державних закупівель ProZorro та електронні аукціони ProZorro.Sales; розпочали функціонування центри надання адміністративних послуг, прозорі офіси, офіси відкритого простору, а також широкий спектр електронних послуг. Усі ці кроки сприяють збільшенню прозорості.

  • Ці спільні результати уряду заклали основу для наступної хвилі прогресивних змін в Україні – переходу до моделі, орієнтованої на громадян та економічне зростання для всіх, яка зосереджуватиметься на покращенні якості життя усіх українців. 

Визнання важливості «Принципів Торонто»

  • Ми зауважали роль та відданність українців на шляху до демократичного майбутнього та привітали важливий внесок громадянського суспільства, яке презентувало «Принципи Торонто» під час Конференції. Ці принципи є результатом тривалої роботи та консультацій по всій Україні, у тому числі з представниками приватного сектору та уразливих груп, щодо визначення спільних принципів та пріоритетів реформ та спільної відповідальності уряду та активних громадян на шляху України до кращого майбутнього для всіх українців. Ці принципи слугуватимуть важливим орієнтиром для всіх тих, хто прагне зробити свій внесок в європейське та євроатлантичне майбутнє України, і ми заохотили продовжувати та поглиблювати це плідне партнерство у процесі реформ між громадянським суспільством, приватним сектором та урядом. 

Посилення та захист засадничих реформ

  • Ми відзначали значний прогрес у сфері децентралізації, в реформі державного управління, охорони здоров'я, освіти та пенсійної реформи, завдяки яким покращилась ефективність надання державних послуг людям, які їх потребують. Фундаментальні зміни в процесах закупівель, національної безпеки та оборони, а також інституційна реформа банківського сектору, включно з незалежним центральним банком, спрямували Україну на вірний шлях у напрямку відповідності новим, вищим стандартам підзвітності, прозорості та врядування. Однак, ми визнаємо, що в цих та інших ключових сферах має бути зроблено набагато більше. 

Критичні питання

  • Враховуючи нашу рішучу відданість та партнерство з Україною на шляху довгострокових демократичних змін, ми відзначили основні сфери реформ, які, на нашу думку, можуть бути вразливими або де існує ризик повернення назад. До них належать: реформа державних підприємств, нагальна потреба в ре-криміналізації незаконного збагачення, необхідність забезпечення незалежності та ефективного функціонування всіх антикорупційних установ; незалежність Національного банку України.

  • Надзвичайно важливо, щоб Україна продовжувала співпрацювати зі своїми партнерами – МВФ, ЄС та двосторонніми донорами – для виконання положень домовленостей та впровадження реформ, узгоджених в рамках відповідних програм. Ми працюватимемо з Україною для забезпечення тривалого прогресу в цих сферах та підтримуватимемо Україну у здійсненні реформ, у тому числі шляхом виділення коштів. 

Порядок денний на майбутнє

  • Ми всі визнаємо, що добробут громадян має бути пріоритетом для урядів, які впроваджують демократичне врядування в своїх країнах. Ми також впевнені, що реформи повинні створити належне підґрунтя для забезпечення макроекономічної стабільності та бути спрямованими на досягнення реальних та відчутних змін в повсякденному житті громадян. Ми визнаємо, що уряди повинні краще зосереджуватися на служінні своїм людям. Існує соціальний договір між урядом і всіма його громадянами, який є основою довіри.

  • Це означає, що особлива увага повинна приділятися залученості та визнанню того, що кожен має відчути переваги прогресу і зростання в своєму суспільстві – жінки, чоловіки, люди похилого віку, молодь, люди, що проживають в сільській місцевості, в містах, представники маргіналізованих і часто віктимізованих груп, етнічних та релігійних меншин, ЛГБТ спільноти. Україна – багатонаціональна та етнічно розмаїта країна, де різні суспільні групи століттями жили поруч, -  розуміє, що плюралізм і мультикультуралізм є її сильними сторонами, як і залученість. Населення України, яке проживає в незаконно окупованому Криму та в регіонах, що постраждали від конфлікту на Донбасі, у тому числі ті, хто полишив свої домівки та родини, потребують особливої уваги та врахування їхніх потреб. 

Впевненість людей

  • Довіра до влади та інституцій залежить від рішучих зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією та існуючими залишками кумівства та олігархії. Ці пережитки минулого перешкоджають Україні наповну реалізувати свій потенціал. І хоча їх важко подолати, рішуче політичне керівництво, що має підтримку українців і міжнародної спільноти, може звільнити Україну від тягаря цієї обтяжливої пострадянської культури. 

Пріоритезація матиме ключове значення

  • Україна матиме рішучу підтримку своїх міжнародних партнерів у визначенні пріоритетів та прискоренні процесу реформ для зміцнення довіри до реформованої системи правосуддя; сприяння конкуренції в економіці шляхом заборони монополій і концентрації економічного потенціалу; у розробці прозорої та добре спланованої реформи земельного ринку та програми приватизації, зосередженої на реформі державних підприємств, включно з ефективним врядуванням та покращенням нормативної бази. 

Фундаментальні реформи

  • Політична множинність надає перевагу, як і включеність. Охорона здоров'я, освіта, пенсійне забезпечення, а також всеосяжне закріплення і захист прав людини мають бути принциповими у впровадженні реформ і дій, до яких Україна вдається на шляху до європейської та євроатлантичної інтеграції.  Незалежні та вільні медіа також є важливим елементом будь-якої демократичної країни.

  • Ефективне врядування шляхом впровадження результативної реформи державного управління забезпечить необхідну основу для досягнення підзвітності та зміцнить довіру. Стійкі, підзвітні та прозорі державні установи, а також професійна державна служба, віддана служінню людям та задоволенню потреб усіх українців, є основою для майбутнього України. Перебудова системи державного управління з переходом до культури управління орієнтованого на громадян, є необхідною для побудови демократичної країни.

  • Децентралізація показала, наскільки реформа може бути інклюзивною та успішною. В Торонто ми вітали багатьох представників місцевих громад, які продемонстрували прогрес, досягнутий в процесі добровільного об'єднання громад, та необхідність продовження складних кроків у цій важливій сфері процесу реформ.

  • Впровадження верховенства права наскрізно у систему правосуддя є життєво важливим фактором для економічного зростання. Боротьба з корупцією в усіх сферах економічного життя України, через належне врядування, прозорість і зміни в культурі, є необхідними кроками для України на шляху до досягнення цілей на майбутнє. Передумовою для цього стане завершення всіх процедур  спрямованих на створення Вищого антикорупційного суду України та його оперативного запуску 5 вересня 2019 року; разом з відновленням реформи судової системи, спираючись на попередній прогрес, пов'язаний з Національним агентством з питань запобігання корупції, відновленням реформи Генеральної прокуратури, збереженням Національного антикорупційного бюро України та забезпеченням ефективного функціонування та незалежності всіх установ.

  • Безпекова реформа та підзвітність, цивільний нагляд за сектором безпеки та оборони – це ключові елементи системного впровадження верховенства права та переходу до євроатлантичних стандартів та принципів. Повноцінне запровадження комплексної програми реформ сектору безпеки, що викладена в Законі України «Про національну безпеку України», у відповідності до завдань та по суті, а також зміна культури та практик в оборонному та безпековому секторі, є вирішальними у наближенні України до своїх партнерів.

  • Ми знаємо, що сучасні українські збройні сили є краще, ніж будь-коли раніше,  навченими, озброєними та підготовленими, в тому числі, завдяки значній підтримці друзів та партнерів України. Наступні важливі кроки у трансформації сектору безпеки та оборони мають сконцентруватися на управлінні, плануванні, закупівлях, структурі, командуванні та контролі, а також комплексному підході до безпекових питань. У сфері оборони триває важливий перегляд оборонного сектору, що стане основою для наступних кроків в процесі реформування після 2020 року. Партнери України спільно працюватимуть для підтримки цих важливих починань.

  • Реформа енергетичного сектору є надзвичайно актуальною, враховуючи стратегічну роль України як країни-транзитера природного газу. Це включає комплексну реформу ринку газу та електроенергії.

  • Земельна реформа та скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення є найрішучішим заходом, до якого уряд може вдатися заради підвищення економічного зростання і створення робочих місць, особливо в сільській місцевості. Понад 70% території України класифікуються як сільськогосподарські землі, які є надзвичайно родючими. Ефективна реформа земельного сектору повинна включати забезпечення належного управління землею, забезпечення передумов для довгострокових інвестицій та доступу до кредитів, а також передачу землі в найбільш продуктивне використання. В результаті цих кроків,  підвищення продуктивності сільського господарства може додати мільярди до річного обсягу виробництва та підвищити обсяг державних доходів. 

Безперервність, зміни та бачення майбутнього

  • Україна чітко заявила своє бачення: європейське та євроатлантичне майбутнє, залучення громадян в процес реформ та зростання, заради добробуту усіх її громадян. Вражаючий прогрес та здобутки реформ обумовлені зусиллями та напруженою роботою уряду України, стійкістю та рішучістю українців на шляху до кращого майбутнього для себе та наступних поколінь. Друзі та партнери України,  присутні в Торонто, разом з Президентом України та найвищим урядовим керівництвом, визнають необхідність змін,  і, разом з тим, наявність підґрунтя для подальшого розвитку, а також необхідність збереження  динаміки  реформ. У Торонто, під час Конференції з питань реформ в Україні та Ukraine House Toronto, ми запропонували бачення інновацій, можливостей та демократії в Україні. Протягом спільно проведених днів у Торонто, ми відчували неймовірне партнерство та відданість, залученість та повагу, енергійність та ентузіазм, стійкість та рішучість скористатися досягненнями та реалізувати це майбутнє бачення разом.

  • Ми вітаємо пропозицію Литовської Республіки прийняти Конференцію з питань реформ в Україні у 2020 році. 

Першоджерело: вебпортал Уряду Канади

Конференції