Повномасштабна війна спричинила великі збитки українській економіці. За підсумком 2022 року ВВП України впав на 29%. Але український бізнес адаптувався і починає відновлюватися. За прогнозами Мінекономіки, ріст ВВП 2023 року складе близько 4%, а в 2024 році очікується зростання економіки на рівні 4,6%.

Приватний бізнес є головним рушієм відбудови. Уже зараз створюємо точки росту післявоєнної економіки. Уряд комплексно підтримує бізнес, формує максимально комфортне інвестиційне середовище, спільно з партнерами створює світову коаліцію інвесторів. Чітко визначили пріоритетні сфери, на яких буде базуватися українська економіка майбутнього. Це ОПК з опорою на нові конструкторські розробки, технологічність, трансферт технологій, Military Tech. Це експортноорієнтований аграрно-промисловий комплекс з акцентом на переробку. Це машинобудування для виробництва продукції з високою часткою доданої вартості. Це будівельна галузь, що стане локомотивом відбудови зруйнованого росією житла та інфраструктури. Це ІТ-галузь, яка продовжує зростати, навіть попри війну. Це енергетичний сектор.

Уряд планує розширити програми підтримки малого та середнього бізнесу. Пільгове кредитування, грантові програми, розвиток індустріальних парків, страхування воєнних ризиків для відновлення інвестицій, дерегуляція, розбудова нової логістики, лібералізації торгівлі – все це на порядку денному для відновлення української економіки та допомоги вітчизняним підприємцям.

Україна будує нову економіку: експортноорієнтовану та включену в європейські та глобальні ланцюги виробництва.

Одним із пріоритетів буде залишатися забезпечення макрофінансової та макроекономічної стійкості. Це передбачає залучення більш ніж 37 млрд доларів зовнішнього фінансування для покриття дефіциту бюджету.

1. Підтримка малого та середнього бізнесу

Малий та середній бізнес має стати однією з основних точок зростання української економіки. Для цього спрямовуємо ресурси на підтримку наявних підприємств, а також створенння нових. Через програму єРобота підприємці отримують безповоротні гранти. Забезпечуємо бізнес пільговими кредитами через програму "5-7-9" та програму портфельних гарантій. Відповідні програми будуть продовжені та розширені, а їх робота вдосконалена з метою створення якомога більшої кількості нових підприємств.

2. Підтримка українського виробника

Держава задіє низку інструментів для розвитку вітчизняного машинобудування. У 2024 році в бюджеті передбачено кошти на компенсацію при купівлі української техніки. Збільшуємо державне замовлення на закупівлю військової техніки, нових залізничних вагонів, автобусів, комунальної техніки. Сприяємо локалізації та розвитку вітчизняного виробництва техніки та обладнання для розмінування. Створюємо реєстр українських виробників, для більш ефективної роботи програм стимулювання локального виробництва. Активізуємо будівництво через програми єВідновлення та єОселя.

3. Розвиток індустріальних парків

Розвиваємо індустріальні парки — промислові майданчики з готовими інженерними комунікаціями та податковими пільгами. Наразі їх вже зареєстровано 70. Плануємо забезпечити підвищений захист цих майданчиків. Інвестор може скористатися усіма можливостями індустріальних парків, щоб реалізувати свій бізнес-проєкт, розвинути виробництво, створити нові робочі місця.

4. Інвестиційні проєкти та страхування воєнних ризиків.

Формуємо максимально сприятливе інвестиційне середовище для внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Розробили інвестиційні пропозиції на суму понад 400 млрд доларів. У пріоритеті енергетика, ОПК, аграрний сектор, природні ресурси, цифрові технології. Діє урядовий офіс із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Він забезпечує індивідуальний супровід інвестпроєктів. Пропонуємо інвесторам готові рішення: податкові пільги, компенсації витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, державно-приватне партнерство для створення нових успішних концесійних проєктів. Запрацювала Дія.City — один із найкращих правових та податкових режимів для IT-бізнесу. Розширюємо можливості для страхування воєнних ризиків за сприяння MIGA, DFC, EBRD та національних експортно-кредитних агентств країн-партнерів.

5. Дерегуляція

Відбувається системна масштабна реформа дерегуляції. У процесі цієї реформи частина інструментів регулювання скасовуються, спрощуються або цифровізуються. У результаті – підприємці матимуть змогу концентруватися на реалізації своїх бізнес-проєктів, а не на взаєминах з державою. Бюрократія та корупційні ризики будуть мінімізовані, створені широкі можливості для втілення в життя підприємницької ініціативи. Серед ключових цілей – зменшення кількості різних дозволів та перегляд функціоналу контролюючих органів у 126 сферах.

6. Логістика 

Розвиваємо логістику в західному напрямку для якнайшвидшого переміщення людей, товарів та послуг. Разом із західними сусідами будуємо нові пункти пропуску на кордоні та модернізуємо вже діючі. Налагоджуємо спільний митний та прикордонний контроль з нашими європейськими сусідами. Перевалка в Дунайських портах сягнула рекордних показників та збільшується завдяки днопоглиблювальним роботам, державно-приватному партнерству. Інтегруємо українську залізничну мережу до європейської. Маємо намір реконструювати ділянки залізниць на стратегічно важливих напрямках. Продовжимо розбудову інфраструктури перевантаження товарів з української на європейську колію. Плануємо оновлення парку пасажирських та вантажних залізничних вагонів для внутрішніх перевезень. Продовжимо розширювати роботу нового Українського коридору, завдяки якому відбувається експорт українських товарів з портів Великої Одеси.

7. Макроекономічна стійкість 

Для фінансування оборони та безпеки, а також інших пріоритетних видатків бюджету, Україна потребує залучення більш ніж 37 млрд доларів зовнішнього фінансування у 2024 році. Для цього необхідна системна та злагоджена робота Уряду, інших органів виконавчої влади та партнерів. Україна буде посилювати та розширювати роботу Багатосторонньої координаційної платформи донорів для України. А також активно співпрацювати з МВФ, ЄС, США, Японією, Великою Британією, Канадою, Норвегією, іншими країнами та міжнародними фінансовими організаціями, аби залучити необхідне бюджетне фінансування.

Джерело - Урядовий портал