Потреби на швидке відновлення у 2023 році були оцінені Світовим банком в межах RDNA2 на суму 14,1 млрд доларів. Мета – відновити те, що критично потрібне для життя людей. Уряд визначив та реалізовує проєкти за п’ятьма пріоритетними напрямками: житло, енергетика, критична та соціальна інфраструктура, гуманітарне розмінування, відновлення економіки.
Потреби на швидке відновлення у 2024 році Уряд України так само оцінює орієнтовно в 15 млрд доларів. Це передбачає як завершення вже початих у 2023 році проєктів, так і започаткування нових програм, які дозволять забезпечити базові потреби громадян та стійкість нашої країни під час повномасштабної війни.
У 2022-2023 роках Уряд сформував організаційну інфраструктуру для реалізації швидкого відновлення: створена посада профільного Віцепрем’єр-міністра, Державне агентство відновлення, Фонд ліквідації наслідків збройної агресії, діє Багатостороння координаційна платформа донорів для України з метою залучення фінансових ресурсів від партнерів.
Особливу увагу Уряд приділяє відновленню об’єктів критичної, соціальної та транспортної інфраструктури, а також відновленню житла, пошкодженого в результаті бойових дій. Реалізація цих проєктів сприяє поверненню українців у деокуповані громади, дає поштовх до розвитку економіки країни.
Мета Уряду: в максимально короткі строки відновити критично важливі об’єкти та гарантувати українцям базові стандарти якості життя. Україна сформує базу, відштовхуючись від якої, реалізує проєкти довгострокового повоєнного відновлення.
1. Відновлення житла
Від початку повномасштабної агресії українці подали понад 350 тисяч заявок про зруйноване чи пошкоджене житло через застосунок Дія. У 2023 році Уряд почав реалізацію комплексної програми відбудови житла під назвою єВідновлення. Ця програма має три складові. Перша – це виділення цільових коштів для ремонту пошкодженого майна (до 500 тисяч гривень), яка вже працює. У 2024 році буде повноцінно розгорнуто другу та третю складові єВідновлення, а саме видачу житлових сертифікатів, завдяки яким власники зруйнованого житла можуть придбати нову оселю, та запуск компенсації громадянам, які зробили ремонти у пошкодженому житлі власним коштом.
2. Відновлення критичної інфраструктури
Для забезпечення базових потреб громадян Уряд реалізовує проєкт відновлення об’єктів водо і теплопостачання. Це частина підготовки для проходження осінньо-зимового періоду в цей та наступні періоди. Таке відновлення також закладає основу для трансформації сектору житлово-комунального господарства. Завдяки підтримці та фінансуванню з боку Уряду органи місцевого самоврядування можуть також підвищувати ефективність власних комунальних підприємств.
3. Відбудова соціальної інфраструктури
російський агресор зруйнував сотні шкіл, лікарень, дитячих садочків, ЦНАПів. Для повернення життя у громади Уряд вже зараз відновлює ці об’єкти соціальної інфраструктури. Водночас, подібна відбудова передбачає покращення якості цих об’єктів за принципом «відновити краще, ніж було». Крім того, Уряд продовжить реалізацію відповідних проєктів завдяки посиленню взаємодії з країнами-партнерами, міжнародними організаціями та приватним сектором.
4. Комплексна відбудова – пілотні проєкти
Уряд визначав низку населених пунктів, де відбудова проходитиме комплексно й за новими принципами. Це Бородянка у Київській області, Тростянець у Сумській області, Посад-Покровське в Херсонській області, Циркуни в Харківській області та Ягідне в Чернігівській області. Основна мета цього проєкту – відпрацювати процеси комплексного відновлення для поширення досвіду на інші населені пункти.
5. Конфіскація російських активів
росія має заплатити за ті руйнування, які вона завдала Україні. Світовий банк оцінив потребу на відновлення в 411 млрд доларів. Україна продовжує роботу над створенням міжнародного компенсаційного механізму, аби конфіскувати заморожені західними країнами російські активи. Йде робота над укладенням міжнародного багатостороннього договору, яким і буде передбачено створення всеохопного міжнародного компенсаційного механізму. Водночас Уряд разом з міжнародними партнерами працює над механізмом використання заморожених активів як проміжним елементом конфіскації.
Джерело - Урядовий портал