23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. Для цього в рекордні строки органами державної влади був якісно заповнений опитувальник, а також проведена велика робота щодо секторальної інтеграції.
Завдяки системним трансформаціям (навіть в умовах повномасштабної війни) Україна здобула п’ять так званих «безвізів» з ЄС (енергетичний, транспортний, економічний, митний, цифровий).
Україна виконує свої євроінтеграційні завдання: імплементує Угоду про асоціацію з ЄС та наближає українське законодавство до актуального права ЄС, нарощує торговельні відносини з Євросоюзом, продовжує секторальну інтеграцію у Внутрішній ринок Євросоюзу, розширює свою участь у європейських програмах та ініціативах.
Одночасно у зв’язку із набуттям статусу кандидата, перед державою постають нові масштабні й складні завдання. Україна має амбітну мету бути повністю готовою до вступу в Європейський Союз настільки швидко, наскільки це можливо в умовах повномасштабної війни.
8 листопада Європейська Комісія однозначно рекомендувала Європейській Раді розпочати з Україною перемовини про вступ, позитивно оцінивши наш прогрес у сфері реформ. Вже 14 грудня Європейська Рада ухвалила рішення про відкриття переговорів з Україною.
1. Початок перемовин про вступ в ЄС
Після ухвалення Європейською Радою рішення про початок перемовин, Україна розпочинає посилену системну адаптацію свого законодавства до законодавства ЄС, а Рада ЄС має затвердити успішність адаптації по кожному із шести кластерів.
Україна та ЄС узгоджують Угоду про вступ, яку мають затвердити всі члени ЄС, Європарламент та ратифікувати національні парламенти країн-членів.
2. Секторальна інтеграція («безвізи» з ЄС в різних сферах)
Україна досягла високого рівня інтеграції з ЄС в енергетичній, економічній, транспортній, митній та цифровій сферах. Уряд продовжить інтеграцію за цими напрямками, ліквідовуючи всі бар’єри, що розділяють економіки та суспільства України та держав-членів ЄС. Плануємо отримати «роумінговий безвіз» (програма Roam like at home), продовжуємо роботу для отримання «промислового безвізу» (Угода про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів), приєднання до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) та отримання взаємного доступу до ринків публічних закупівель. Одночасно триває робота для продовження економічного та транспортного «безвізів» на 2025 рік.
3. Запуск програми Ukraine Facility від ЄС.
Європейська Комісія оголосила про 4-річну програму підтримки України на 50 млрд євро. Програма включатиме: 1) фінансову підтримку у вигляді грантів та позик; 2) спеціальну інвестиційну структуру, що призначена для залучення та мобілізації державних і приватних інвестицій для відновлення України; 3) технічну допомогу, зокрема для експертної підтримки реформ.
4. Європейський кордон
Західний кордон України сьогодні став головним логістичним коридором до Європи, і він має відповідати найвищим стандартам. Максимум швидкості, мінімум бюрократії, зручність прикордонного простору для людей і для бізнесу. Це важливий елемент європейської інтеграції України, а також відповідь на російську блокаду наших портів.
Цей проєкт змін передбачає запровадження спільного митного та прикордонного контролю з країнами ЄС, активну модернізацію наявних пунктів пропуску, а також відкриття нових. Крім того, для зручності та швидкості громадян і бізнесу передбачається подальше розширення функціоналу програми єЧерга. Усі міжнародні пасажирські маршрути розміщуватимуться на відповідній платформі, а процедура відкриття пасажирського маршруту буде повністю цифровізована.
Джерело - Урядовий портал