9 липня на полях Конференції відновлення в Римі пройшло 14-те засідання Керівного комітету Української платформи донорів, яка була створена для координації міжнародної допомоги та забезпечення нагальних потреб і довгострокового відновлення України.
Під час засідання обговорили з партнерами бюджетні потреби України, прогрес реформ, хід та потреби відновлення, енергетичну стійкість України та залучення приватного сектора до відбудови України.
У заході взяли участь Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, співголова Платформи від України, Міністр фінансів Сергій Марченко, Віце-прем’єр-міністр з відновлення - Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба, Генеральний директор з питань сусідства та переговорів щодо розширення Герт-Ян Коопман від Європейської Комісії, Виконуючий обов'язки координатора допомоги США Європі, Євразії та Центральної Азії у Державному департаменті США Крістофер Берґауст, Міністр енергетики України Герман Галущенко, Перший заступник Міністра економіки Олексій Соболев, а також представники країн-учасників Платформи, Європейської Комісії та міжнародних фінансових організацій.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відкриваючи засідання, подякував партнерам за постійну підтримку, яка допомагає Україні вистояти в ці непрості часи. Він наголосив, що ключовим пріоритетом нашої спільної роботи залишається фінансова спроможність України. «Величезним викликом залишається 2026 рік. У сценарії, коли росія продовжує свою агресію і відмовляється від миру, наші потреби у зовнішньому фінансуванні залишаться на рівні попередніх років і складатимуть близько 40 млрд доларів. Тому зараз ключовим завданням має бути напрацювання механізмів та інструментів, які дозволять залучити ці кошти», - підкреслив Прем’єр-міністр.
Також Денис Шмигаль зазначив, що завдяки підтримці партнерів Україна вже з 2022 року розпочала швидку відбудову. «Ми відновлюємо найважливіше, без чого неможливе життя в країні: електростанції, водопостачання, тепло, школи, лікарні та багато іншого. Потреб дійсно багато, а кошти обмежено. Тому ми переходимо від фрагментарного підходу до системних інвестицій в інфраструктуру та публічні блага. Фінансуємо лише те, що найбільше потрібно людям і країні тут і зараз», - наголосив він.
Під час засідання співголова Платформи, Міністр фінансів Сергій Марченко окреслив стан фінансової системи, ключові потреби на 2026 рік та у середньостроковій перспективі:
«Завдяки спільним зусиллям Уряду України та міжнародних партнерів, очікується повне покриття потреб у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік – у розмірі 39,3 млрд доларів США. Станом на перше півріччя вже надійшло понад 22 млрд доларів США. В умовах як триваючої повномасштабної війни, так і потенційного сценарію завершення активних бойових дій, Україна потребує регулярної й передбачуваної зовнішньої підтримки для збереження фінансової стабільності, якої вдалося досягти разом з партнерами з 2022 року. Це також створює підґрунтя для успішної відбудови країни».
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України - Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба у своєму виступі наголосив на важливості інституційної спроможності у відновленні:
«Агентство відновлення вже сьогодні стає центром експертизи, який допомагає громадам проходити всі етапи відбудови: від планування до реалізації. Ми зміцнили його спроможність: створили консультативну раду, запустили Централізовану закупівельну організацію, залучили технічних фахівців для супроводу складних інфраструктурних рішень.
Один із прикладів того, як це працює - це новозбудований Миколаївський водогін. Проект переглянуто з урахуванням сучасних технологій. Оновленому Агентству вдалося знизити вартість на понад 27%, охопити більшу кількість споживачів, додати компонент зрошення для аграріїв. Зекономлені кошти буде перенаправлено на будівництво ще чотирьох водогонів.
Такий підхід дає результат у громадах, прозорість та ефективність витрат. Щоб масштабувати цю практику, потрібне передбачуване фінансування та підтримка інституцій, які здатні забезпечувати якість, прозорість і сталу реалізацію проектів».
Довідково
Керівний комітет Платформи складається з вищих посадових осіб з України, країн G7 та Європейського Союзу. Міжнародні фінансові установи та організації також беруть участь у засіданнях Керівного комітету як активні учасники. Сьогодні Платформа об’єднує 23-ох постійних і тимчасових членів та спостерігачів, 7 учасників, серед яких міжнародні фінансові організації та ОЕСР.