14 січня відбулося дванадцяте засідання Керівного комітету Української платформи донорів, яка була створена для координації міжнародної допомоги та забезпечення нагальних потреб і довгострокового відновлення України.
Під час засідання обговорили з партнерами пріоритетні завдання Платформи — мобілізацію ресурсів задля зовнішньої бюджетної підтримки України на 2026 рік та потреби відновлення України у секторах енергетики, гуманітарного розмінування, відбудови житла, відновлення критичної та соціальної інфраструктури, підтримки приватного сектору.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час відкриття засідання подякував партнерам за координацію, вагому бюджетну підтримку та ініціативу G7 щодо спрямування Україні 50 млрд доларів, забезпечених доходами від російських заморожених активів. “Важливо, аби всі 300 млрд доларів російських заморожених активів були направлені на відновлення та розвиток України”, — наголосив Прем’єр-міністр.
Денис Шмигаль розповів про пріоритетні напрями відновлення, що потребують нагального реагування та за якими сформовані інвестиційні пріоритети цього року. “Це соціальна сфера, де у фокусі — відбудова житла, освіта і наука, охорона здоров’я, насамперед мова йде про укриття в школах, лікарнях тощо. Це соціальний захист і засоби до існування для українців. Це відбудова інфраструктури: енергетика, зокрема захист енергооб’єктів, та видобування корисних копалин, транспорт, водопостачання й водовідведення. І такі наскрізні сектори як розмінування, реагування на надзвичайні ситуації та цивільний захист, що містить “великі укриття” за фінляндською моделлю”, — зазначив Прем’єр-міністр.
Глава Уряду також наголосив, що для ефективної реалізації інвестпроектів та залучення партнерів Україна активно впроваджує реформу управління публічними інвестиціями. “У 2024 році розпочала роботу Стратегічна інвестиційна рада, яка затвердила Єдиний портфель публічних інвестицій — 787 проектів, із яких 92 проекти відібрали на цей рік. Ми створили Міжвідомчу робочу групу з підготовки публічних інвестиційних проектів. Усі проекти мають реалізовуватися через Єдиний портфель”, — підкреслив Денис Шмигаль.
Співголова Платформи від України Міністр фінансів Сергій Марченко розповів про стан та потреби фінансування бюджету на 2025-2026 роки. “У поточному році виклики для фінансової системи зберігаються. Міністерство фінансів вживає заходів для збільшення внутрішніх доходів держбюджету - зростання у 2024 році на 9,4 млрд доларів США, 6,5% ВВП. Водночас потреба у міжнародній підтримці залишається – 39,3 млрд доларів США. Я вдячний країнам G7 та ЄС, а також міжнародним фінансовим організаціям за необхідні рішення щодо підтримки України у забезпеченні критично важливих бюджетних потреб. Зокрема, у 2025 році очікуємо залучити 22 млрд доларів США у межах ініціативи G7 ERA Loans for Ukraine за рахунок доходів від заморожених активів рф, 12,5 млрд євро через фінансовий інструмент ЄС Ukraine Facility, 2,7 млрд доларів США від МВФ за програмою Механізму розширеного фінансування”, – зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко.
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповів про потреби відновлення та пріоритетні проекти. «Відновлення України неможливе без критичної інфраструктури, яка надасть безпеку та стійкість для наших громадян. Ми маємо зосередитися на секторах, які безпосередньо впливають на повсякденне життя: енергетична безпека, житло та соціальна інфраструктура. Нам важливо посилити координацію з донорами та підвищити рівень покриття наших критичних потреб. Головне — прозорість та підзвітність. Відбудова має сприяти впровадженню сучасних підходів у керуванні процесами», — зазначив Олексій Кулеба.
Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що робота над Четвертою Швидкою оцінкою завданої шкоди та потреб на відновлення України (RDNA4) просувається успішно, забезпечуючи чітку дорожню карту для України на 2025-й рік. За його словами, RDNA4 буде завершено в лютому.
Довідково
Керівний комітет Платформи складається з вищих посадових осіб з України, країн G7 та Європейського Союзу. Вищі посадові особи з Сполучених Штатів, Європейської Комісії та України співголовують у Керівному комітеті - Координаторка з питань допомоги США в Європі та Євразії, Державний департамент, Марія Лонгі від США, Генеральний директор Генерального директорату ЄК з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Герт Ян Купман від ЄС, Міністр фінансів Сергій Марченко від України.
Міжнародні фінансові установи та організації також беруть участь у засіданнях Керівного комітету як активні учасники. Сьогодні Платформа об’єднує 23-ох постійних і тимчасових членів та спостерігачів, 7 учасників, серед яких міжнародні фінансові організації та ОЕСР.
Джерело - Урядовий портал