“Доступні ліки” - урядова програма, що здійснюється в межах Реформи системи охорони здоров’я. Унікальна для України ініціатива, завдяки якій пацієнти, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму, можуть отримати препарати безкоштовно або з незначною доплатою.
До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 258 лікарських засобів, 64 з яких можна отримати безоплатно, решту - з незначною доплатою.
На 26 квітня 2019 договір про реімбурсацію з НСЗУ вже уклали 909 аптечних закладів. До програми долучилися 6255 аптек та аптечних пунктів України. Лікарі первинної ланки виписали більше мільйона електронних рецептів. За 60% з них уже відпущені лікарські засоби.
Девальвація національної валюти, завищені порівняно із сусідніми країнами ціни на медикаменти, а також відсутність страхової медицини та системи реімбурсації призвели до обмеженої доступності ліків та неможливості придбати життєво необхідні препарати.
Ефективне забезпечення українців доступними та якісними ліками стало одним з пріоритетів Уряду в рамках Реформи системи охорони здоров’я.
Задля досягнення поставленої мети Уряд звернувся за експертною підтримкою до Офісу реформ.
У партнерстві з Міністерством охорони здоров’я, після детального вивчення ситуації та аналізу наявної матеріальної бази було розроблено абсолютно новий механізм втілення ініціативи.
Найскладнішим та найтривалішим етапом був пошук компромісу між усіма учасниками процесу, а це: українські та закордонні виробники, аптеки, дистриб'ютори, проєкти, крім того виробники оригінальних препаратів та дженериків.
Зокрема, Офіс узяв на себе організацію та забезпечення регулярного діалогу стейкхолдерів задля розроблення дієвої моделі реімбурсації. Оскільки, якою б ефективною не була модель, вона має задовольняти усіх учасників процесу.
Наступним етапом було пришвидшення законодавчих процесів: підготовка та розробка необхідних документів, контроль їх винесення для голосування у Кабміні в найкоротші строки.
Завершальним етапом була комунікація: як зовнішня, так і внутрішня. Тобто після повної передачі програми “Доступні ліки” МОЗу, Офіс надавав комунікаційну підтримку: були підготовленні пресрелізи, тематичні брошури і. Також надавалась інформаційна підтримка на конференціях та інших заходах. Метою цього етапу було правильно презентувати програму у суспільстві, донести її важливість та необхідність не лише окремим стейкхолдерам, а й громадянам.
Для впровадження програми Офісу знадобилося два місяці. Перші результати не забарились- середню ціну на препарати було знижено на 30%, а третина українських аптек добровільно долучилася до ініціативи.
За програмою, яка працює вже два роки, виписані вже понад 36 млн рецептів, а кількість аптек, що працюють у програмі, перевищує 7 тис.
Пацієнти, які страждають на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму нині можуть отримати за програмою 261 препарат, 59 з яких - цілком безкоштовно.
У жовтні 2018 року ініціатива здобула світове визнання - Всесвітня організація охорони здоров’я високо оцінила Урядову програму «Доступні ліки». Так, на думку експертів ВОЗ, система реімбурсації в Україні була успішно реалізована, а сама програма стали чи не єдиною реальною можливістю для хворих отримати доступ до необхідних медикаментів.